Bari látnivalói
Bari,  Puglia

Bari látnivalói: A legfontosabb látnivalók egy helyen!

Amikor elindultunk, Budapesten szakadt az eső és bőrig áztunk míg a reptér bejáratáig eljutottunk, Bariban viszont verőfényes napsütés és pálmafák fogadtak minket. Bari (ejtsd: Bári) rögtön rabul ejtette a szívemet és éreztem, hogy ide még sokszor vissza fogunk jönni. Így is lett. Bari látnivalói emlékezetesek, bár nem mind megfogható dolog. Mit érdemes Bariban megnézni és kipróbálni?

Bari látnivalói
Egy virágbolt az utcán a naplementében

Ha nem foglalsz magadnak transzfert vagy nem a világörökség Matera, vagy Alberobello a célod, hanem Bari óvárosa, akkor legegyszerűbb és talán a leggyorsabb, ha vonattal jössz be ide. Erről minden infót összeszedtem neked és sok képet is tettem a posztba: Bari repülőtérről Bariba.

  1. Ha szereted az tésztát és az olasz ételeket, ez tetszeni fog.
  2. Polignano a Mare egész biztosan szerepel a terveitek között ha már Bariban vagytok, itt lehet megnézni a várost motorcsónakról.

Bari látnivalók – Mit nézzünk meg és mit próbáljunk ki Bariban?

Bari óvárosa – a dél-olasz életérzés

Ha csak annyi időd lenne, hogy egy rövidke sétát tegyél Bariban, akkor Bari óvárosát (Bari Vecchia) érdemes megnézned.
Bari óvárosa keskeny, girbegurba, sikátor szerű utcák halmaza. Itt láthatod azt a ráérős, lassú életérzést, amit a helyi idősebbek élnek. Ráérnek és különben is meleg van, hova sietnének?
Itt teljesen normális az, hogy a gyerekek az utcán játszanak, az asszonyok pedig a házuk kapujában, az utcán ücsörögnek és beszélgetnek. Olaszok. Ha szerencsés vagy, még akár be is kukkanthatsz az aprócska lakásokba a nyitva lévő ajtón át.

Bari karácsonykor
Bari óvárosa

Mostanában igyekeznek a turisták igényeit is kielégíteni, így lettek „tanfolyamok” ahol megtanulhatod egy helyi nénitől, hogyan is készül az igazi „orecchiete” vagyis fülecske tészta.
Ez egy olyan tészta, amit kézzel gyúrnak, a hüvelykujjukkal formálnak és a napon szárítják. Ha látsz ilyen tésztát akár a boltban, vegyél belőle magadnak, jó lesz otthon megenni és emlékezni a pugliai kalandokra.
Bari óvárosa, Bari Vecchia valóban olyan, mintha visszarepültél volna gyerekkorodba és újra az utcákon futkározhatnál.
Mi a legjobb Bari óvárosában? Az aprócska „titkos” terek, ahol kellemes leülni, nézni az embereket, olvasni vagy fotózni lehet. Vagy egyszerűen csak lenni és élvezni az életet, egy kicsit megállni.

📌 Titkos tipp:

Bari óvárosában van egy pékség, a Panificio Fiore. Ha éhes vagy és ha van időd kiállni a sort, érdemes náluk enni és venni valamit. Sokkal bővebben itt írok a 110 éves pékségről. Ha reménytelen a bejutás, a másik kedvencem a Santa Rita pékség (Str. dei Dottula, 8)

A Szent Miklós Bazilika

Ha Bari óvárosában sétálsz, meg fogod látni a Basilica de San Nicola-t, amit a XII. században építettek hogy a szent ereklyéit őrizzék. Érdekes módon ez a San Nicola (Szent Miklós) az általunk Télapónak vagy Mikulásnak ismert szent volt.
A Bazilika tele szokott lenni látogatókkal és zarándokokkal és tömény füstölőszag van bent. Erre készülj.
Építészeti érdekességként meg szokták említeni, hogy a templom tetején a fa aranyozott, de ezt kevesen látják.
Belépődíjat nem kell fizetni a templomba, de ha a kincstárat is meg szeretnéd nézni, azért fizetni kell.

Hol található? Largo Abate Elia, Bari.
Weboldala: Basilica San Nicola

📌 Tipp:

A bazilika közelében van egy jó szállás, szép is és jó is, igaz nem a létező legolcsóbb a városban. A neve Casa Almika Soprano.

A vár

Ha Bari óvárosában sétáltok, a kikötő környékén találjátok a várat (Castello Normanno-Svevo) amelyet szintén a XII. században építettek. A várat eredetileg három oldalról vizesárok vette körül, a negyedik oldalán pedig az Adriai-tenger határolta. A bizánci háborúban lerombolták, majd száz évvel később újra felépítették, így védte sokáig Bari várost.
Ha be akartok menni a várba, a belépő felnőtteknek 6 euróba kerül, a vár hétfőnként zárva van. Bővebben itt: Svevo jegyek és nyitvatartási idők.

A világítótorony (Faro di Santa Cataldo)

Olaszország egyik legmagasabb világítótornya ez a maga 66 méteres magasságával. 1869 óta működik folyamatosan és igaz, hogy már a kikötőmester irányítja a távolból és modernizálták, de ha tudtok, menjetek be mert érdekes egy ilyen működő ipari műemlék. Ha épp nincs ide idegenvezetés, akkor kívülről is érdemes megnézni.

Palazzo Fizzanotti (olyan szép, mint a neve!)

Ez egy kuriózum, ráadásul a mint oly sok olasz palota esetében, a tulajdonos itt is benne lakik, ebből következik, hogy csak adott időpontban lehet megnézni és bemenni, előre be kell jelentkezni. Ha nem jártál még ilyen történelmi magánkastélyban, akkor ide mindenképp érdemes bemenned és eljátszani a gondolattal, hogy mi lenne, ha neked is lenne egy ilyen palotád? Hogyan élnél benne? Mivel töltenéd a napjaidat? Itt van a bővebb infó a látogatásokról.
Ha nem mentek be, legalább kívülről nézzétek meg.
Címe: Corso Vittorio Emanuele II, 193

Palazzo Mincuzzi

Bari látnivalói közül ez az, ami kifejezetten jó helyen van, és egész biztosan fogod látni ha Bari nyüzsgő belvárosában sétálsz. Ez a kereskedőház száz évvel ezelőtt épült, kifejezetten azért hogy benne boltok nyíljanak, ma is egy nagy Benetton bolt van benne. (Amúgy tudtad, hogy a Benetton családé -lényegében 4 testvér- az olasz autópályák melletti Autogrill cég 60%-a, emellett ők üzemeltetik az olasz autópályák 2/3-át? Meg van világszerte 5000 Benetton üzletük. Bővebben a Benetton családról.)

Szállások Bariban

Ha tengerpartos napokat szeretnél eltölteni Bariban, egy tengerre néző lakásban, ezt ajánlom. A tulajdonosa, Antonella nagyon kedves.

Tengerparti vakáció? Lakj egy hajón! Ezt még nem próbáltuk ki, de bakancslistás nálunk és remélem, hamarosan be tudok róla számolni.

Tengerpartok Bari környékén

A Pane e Pomodoro part Bari legnépszerűbb tengerpartja. Magyarul a neve kenyér és paradicsom part. Írtam már egy sokkal bővebbet Barihoz közel lévő tengerpartokról, itt olvashatod el. Ha jó szállást keresel, ezt ajánlom mert pont ezen a parton van és szuper a kilátása. De jó is a tenger hangját hallani éjszaka és az erkélyről figyelni a hullámokat! 😍

Látnivalók Bari környékén

Bari környékén rengeteg szép és érdekes helyet találsz és szinte minden faluban érezheted az időtlenséget, amikor reggel beugranak az emberek egy cappuccino-t megint (szigorúan csak a pultnál) vagy amikor hétvégenként hosszasan beszélgetnek egymással vagy amikor este, napnyugta környékén megtelnek a terek emberekkel, a gyerekek játszanak, az idősebbek meg beszélgetnek. Puglia.
Az alábbi lista nem fontossági sorrendben van, hanem ahogy eszembe jutnak azok a helyek, ahova én most nagyon szívesen visszamennék, akár azonnal is. 🙂 Szeretem Olaszország déli részét.

Polignano a Mare

Amikor 15 évvel ezelőtt először jártam erre, akkor még nem volt ennyi turista és a város is egy sokkal nyugisabb arcát mutatta. Mára Polignano a Mare öble világhírű és ezért turisták milliói keresik fel.
Polignano a Mare (csakúgy, mint Monopoli) Bari városából könnyen elérhető tömegközlekedéssel is, fél óra alatt ott vagy vonattal is.
Mit érdemes megnézni Polignano a Mare kis ékszerdobozában?
Ha teszel egy sétát az óvárosban nem fogsz unatkozni és legyen hely a telefonodban is a képeknek. Lesz mit fotózni!

Giovinazzo

Giovinazzo egy cuki kisváros Baritól északra, az Adria partján amit még a rómaiak alapítottak. Ha ide ellátogatsz, egy kedves halászkikötőt találsz majd, rengeteg palotát de a leghíresebb itt Traianus császár boltíve. Szóval igazán különleges látnivalóval nem rendelkezik, az hangulatért gyere el, és sétálj egyet a pici kikötőben.

Alberobello – „Töprfalva”

Alberobello már nem ilyen ismeretlen az utazók körében, mi több, Puglia egyik, ha nem a leghíresebb látnivalója.
Mi teszi ilyen híressé és népszerűvé Alberobello-t?
A sok furcsa alakú házikó, amiknek a megépítését a szegénység és kényszer szülte, mára viszont akinek van egy ilyen turlló-ja, az gazdag embernek mondhatja magát ha kiadja turistáknak. Ha különleges helyen szeretnél lakni, akkor aludj ilyen „törpházban, felejthetetlen lesz. Én szeretek ilyenben aludni. De Alberobello számtalan programmal vár.

Ostuni a fehér város

Valamiért úgy került be Ostuni a köztudatba, hogy fehér város, de a környék városai is pont úgy fehérek, mint ez. Ostuni óvárosa roppant hangulatos, érdemes itt tenni egy sétát. Az óváros terein találod az éttermeket, kiülős helyeket mert máshol nem igen van hely.
Kedvenc helyem Ostuniban a várfal és azon tenni egy sétát, közben a távolból nézni az Adria kék vízét. Ostuniban remek különleges szállások vannak, mert ha már elutazol valahova, miért épp egy teljesen szokványos helyen lakj? Mostanában divatba jött, hogy ezeknek a 2-300 éves épületeknek a belsejébe medencét és jakuzzit tesznek, és itt, mivel nagy a verseny, nem is adják annyira drágán a szállásokat.

Monopoli

Nem, semmi köze a híres játéknak ehhez a Baritól 40 kilométerre lévő kisvárosnak. Viszont Monopoli látnivalói annyira különlegesek, hogy kár kihagyni, ha erre jártok. Itt írok sokkal bővebben Monopoliról.
Kedvenc részem a még ma is használatban lévő halászkikötő, ahol a házak határolják a tengert, és ahol a kellemes homokos parton be lehet menni a tengerbe és úszni egy kellemeset. Ne felejtsd el, hogy ezen a részen még novemberben is simán kellemes a víz hőmérséklete, én nem szoktam fázni.
Ha különleges gasztronómiai élményekre vágysz, akkor érdemes befizetned erre.

Mennyi időt szánj Barira?

Ha Bari környékét is szeretnéd felfedezni és egy hosszú hétvégét töltesz itt, akkor Bari látnivalói megnézésére elég néhány óra.
Ha 3-4 órát szánsz rá, akkor meg tudod nézni Bari látnivalói közül a legfontosabbat és még az óvárosban is tudsz sétálni egy kicsit. Ha ebédelni is szeretnél, akkor arra is szánj plusz egy órát. 🙂
Ha egy ilyen körön töröd a fejed akkor a „hagyományos” útvonal a Bari- Polignano a Mare- Monopoli – Ostuni kör. Ez simán bejárható akár még tömegközlekedve is egy hosszú hétvége alatt.

Bari közlekedése

Ha a repülőtérről szeretnél Bari belvárosába bejutni, akkor a taxin kívül busszal és vonattal tudsz bejönni.
A vonat alaposan ki van táblázva a reptéren, nem fogod eltéveszteni. A jegy 2023-ben 5 euróba kerül irányonként. A menetrendet itt tudod megnézni.
Ha busszal jössz be, akkor kicsit tovább tart az út, viszont több mindent látsz a városból. A 16-os buszt keresd a kijárattól balra (ha nem tették át máshova az elmúlt pár hétben.) Busz menetrendje, megállók, minden infó a helyi tömegközlekedési társaság oldalán van.

Közlekedés a városon belül

Ha csak simán turistáskodsz és nem a világ végén foglaltál szállást, akkor szerintem nincs szükséged buszozásra a városon belül, Bari látnivalói simán gyalog is felkereshetőek, az óváros bejárása gyalog a legjobb.

Bariban a nagy tömegközlekedési csomópont a vasútállomás előtt van (Bari Centrale). Általában jó sok ember szokott ott megfordulni.

Mit vegyél ha Bariban jársz?

Tésztát!

Ez nem is kérdés, ha az olasz pasta őshazájában jársz. Ez amolyan Bari látnivalói gasztro verzióban 🙂
Az itteni híres tészta a fülecske tészta. Ilyet mindenképpen vegyél, vagy ha van helyed, akár friss tésztát is vehetsz az indulás előtt. A Pastificio feliratot keresd a házakon, de ha van időd, akkor érdemes a már több, mint 40 éve működő Pasitficio Ancora-t felkeresni a Giulio Petroni 53/B -ben. Itt a weboldaluk.

Bort!

Bort is érdemes venned, ha szereted az olasz borokat, az olasz Puglia az ország egyik legjelentősebb bortermelő régiója.

Sokkal bővebben itt írtam arról, mit érdemes venned, ha Bariban jársz.

Bari

Biztonságos Bari? Bari látnivalói környékén

Velünk eddig semmi negatív nem történt, amikor Bariban jártunk, de ez nem azt jelenti, hogy itt szentek laknak mert a sikátorokban előfordulhatnak lopások. Csakúgy, mint bárhol máshol a világon, itt is vigyázz az értékeidre.

A dátum, amikor egyszer Bariban kell lenned!

Május 6 és 8 között van a San Nicola di Bari ünnepe, (amiről egy videót itt nézhetsz meg ) ezt körmenettel, kirakodóvásárral, hatalmas tűzijátékkal ünneplik.
December 6-án is van nagy egy nagyobb esemény 🙂 főleg hajnalban, ez a Notte magica di San Nicola.

Mikor menj Bariba ha Bari látnivalói érdekelnek

Általában egész évben sokkal jobb az idő itt, mint Magyarországon: a tavasz korábban kezdődik és a tél (ami itt a tenger közelsége miatt soha nem olyan hideg és hosszú) később köszönt be. Novemberben még tök jó idő szokott lenni, napozhatsz órák hosszat a már kiürült tengerpartokon. (Nekem ilyenkor a kedvencem a régió.)
DE! Puglia az olaszok egyik kedvenc tengerparti nyaralóhelye, az olasz szabadságolási időszakban nagyon zsúfolt tud lenni, mert a félsziget belsejében lévő nagyvárosok lakói (Róma, Firenze, stb.) lakói ide özönlenek. Július vége, augusztus a legzsúfoltabb hónapok.

Kiegészítésként muszáj leírnom, hogy Olaszország déli részén a klímaváltozás hatására nyáron már nem ritka a 40-45 fok fölötti hőmérséklet, ami elviselhető, ha az ember nem megy ki a szállásáról. Tengerparton ilyenkor még az is szénné tud égni percek alatt, aki alaposan be van kenve, de különben meg az vele a probléma, hogy ez a hőmérséklet már egészségtelen, mivel a tested nem tudja hűteni magát. Szóval jól gondold meg a legmelegebb hónapokat errefelé. Előfordult már ez a meleg júniusban, júliusban és augusztusban is, ezért gondolják úgy a tapasztaltabb utazók, hogy a nagy nyári melegben inkább az északi országok lesznek a befutók, télen pedig a mediterrán országok.

Negatívumok

A föntiek elolvasása után nehogy azt hidd, hogy Bari a megtestesült földi Paradicsom, mert nem az! Néhol rettenetesen lepukkant, de pont ez adja a hely báját.
Bariban is nagy a munkanélküliség, különösen most a nagy pandémia után elég kilátástalan a helyzet. Ne felejtsd el, hogy Olaszországban sokkal szigorúbban vették a korlátozásokat és a lezárások miatt rengetegen veszítették el a munkájukat.
Barinak, mint minden nagyvárosnak vannak az átlagnál is lepukkantabb részei és ezeknek felvirágoztatása nem tudni, hogy valaha lehetséges lesz-e.

Emlékeztek arra, hogy föciből azt tanultuk ékes példaként az észak és dél gazdaságáról, hogy a dél az általában szegényebb és erre Olaszországot hozták föl? Nos, ez mára sem változott, de talán pont ezért találjuk Pugliában Olaszország egyik legérdekesebb régióját.


A hamisítatlan dél-olasz hangulat, amikor a tikkasztó hőségben megáll az élet, az emberek eltűnnek az utcáról és az élet csak este tér vissza. A hangulatos utcácskák és a fölöttük kiteregetett ruhák látványa, az isteni pugliai (ejtsd: pujja) ételek íze, a zamatos paradicsom és az al dente tészta, és a perzselő nap elől rejteket nyújtó keskeny utcák. Ez Bari.

Az oldalon főleg saját fotók szerepelnek.
Nem saját fotók: Josefina Di Battista – Unsplash, Roberto Giuseppe ArruffatiPixabay, Erika RigoniPixabay