Altamura – a kenyér városa

Altamura

Ha Pugliába érkezel, valószínűleg Bari repülőtérén fogsz leszállni. Ha így van, mindenképp érdemes lehet egy rövid kitérőt tenned Altamura felé mert nemcsak gasztronómiailag, hanem hangulatban is megéri a látogatást.

Altamura mindössze fél órányi autóútra található a repülőtértől, vagy ha úgy döntesz, hogy Bari belvárosából vonattal utazol, akkor körülbelül 75 percet vesz igénybe az utazás. Elég közel van ahhoz, hogy egy kirándulásra tökéletes legyen, ugyanakkor elég érdekes is ahhoz, hogy az útvonalad első vagy akár fő megállójává váljon.

Érdekes részt venni egy főzőkurzuson itt, vagy egy városnéző sétán megismerkedni a kenyér városának titkaival. Mert Altamura a kenyér városa.

Altamura

Altamura óvárosa megőrizte azt a bájt, ami régen az olasz kisvárosokra volt jellemző, így ha azt a nyugalmat keresed, akkor itt megtalálod. Altamurában nem tiporják egymást a turisták, az éttermek nem túlárazottak és a szállások is olcsóbbak mint a felkapottabb helyeken.

altamurai kenyér

Altamura a kenyér városa, ráadásul a helyi gasztronómia igen gazdag. Itt írtam a kenyérről, itt pedig azt mesélem el, milyen finomat ettünk itt.

Altamura

Altamura, Bari és Matera között elhelyezkedve mindig is fontos terület volt. A város, amelynek neve „magas falakat” jelent, azért épült körbe a falakkal, hogy védekezzen a fosztogatások ellen, és megőrizze a kereskedők vagyonát, akik sok palotát építettek a városban.

Altamura

Az utcák középkori elrendezése még ma is egyértelműen tükrözi eredetüket, alkalmazkodva a sok helyen fennmaradt kör alakú várfalhoz. A várfalakon belül keskeny utcácskák, terek és rejtett helyek hálózata időről időre különleges hangulatot idéz, ez az egyik nagy vonzereje Altamurának.

Altamura

A „Gnostre”, vagyis a helyi dialektusban a kolostorok, zárt kis világok a történelmi városközpont szívében. Bár így nevezik őket, nem hasonlítanak a kolostorokhoz. Ha céltalanul barangolsz Alturamában, felfedezheted azokat a keskeny utcákat, amelyek látszólag sehová sem vezetnek, azonban gyakran ívek és keskeny folyosók kötik össze őket, sokszor kis zsákutcába torkollva.

Ezek a középkori városrészek szinte független közösségek egy városon belül, amelyek saját élettel töltik meg a várost.

II. Frigyes 1232-ben arra ösztönözte a helyi görögöket, latinokat és zsidókat, hogy fokozatosan alakítsák a várost az igényeik szerint. A különböző hatások keveréke egy magával ragadó hangulatot kölcsönöz a városnak, ahol egyszerre a medinák, a gettók és a görög szigetek falvaiban érezhetjük magunkat.

Az egyedülálló atmoszféra és az építészeti kincsek miatt Altamura minden utazó számára különleges élményt nyújt.

3 gondolatokat “Altamura – a kenyér városa

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük