A sikló Bergamóban

A sikló Bergamóban

A sikló Bergamóban (olaszul funicolare) egy olyan közlekedési eszköz, amit mindenképp ki kell próbálnod ha a városban jársz és Bergamo legérdekesebb látnivalóira vagy kíváncsi.
No nem azért mert lenyűgözően szép a vonalvezetése – mert ezt nem mondhatjuk- hanem mert olyan helyre visz fel, amit feltétlen látnod kell ha Bergamóba utazol akár csak egy napra is. A felsővárosban találod például azt a cukrászdát, ahol az eredeti sztracsatella fagyit kitalálták.

A sikló Bergamóban egy fontos közlekedési eszköz és nemcsak turistákat szállít, hanem helyeiket is.
Ráadásul kettő is van belőle: az első sikló Bergamo belvárosából visz fel a város hangulatos, középkori városrészébe, vagyis a felsővárosba. A második sikló Bergamóban a felsővárosból a San Vigilio városrészbe szállítja utasait.

Jegyek -Bergamo tömegközlekedése

Ha csak a siklóra akarsz jegyet venni, azt is megteheted de fontold meg, hogy ha Bergamóban jársz és tömegközlekedést használsz, lehet, hogy érdemesebb egy napijegyet venned, ami a váltástól számítva 24 óráig használható minden Bergamói tömegközlekedési eszközön. Ennek az ára ha olyat veszel ami a reptérre is érvényes, 7 euró.
Ha csak simán a siklóra veszel egyirányú jegyet, akkor az 1,3 euróba kerül irányonként. Ez a jegy 75 percig érvényes.
Bővebb infó a Bergamói tömegközlekedésről itt található.

A sikló Bergamóban
Ez a jegypénztár az alsóvárosban

Hol lehet felszállni a siklóra Bergamóban?

A felsővárosban a Piazza Mercato delle Scarpe – tól indul, az alsóvárosban pedig a Funiculare megállónál kell leszállnod a Viale Vittorio Emanuelle-n.
Egy elég feltűnő épületet kell majd keresned, a jegypénztár is ott lesz.

Megálló a sikló indulási helyén

Milyen gyakran jár a sikló Bergamóban?

Csúcsidőben 5 percenként, különben 8 percenként közlekedik, korán reggel és késő éjszaka külön menetrendje van.

A sikló Bergamóban

Hánykor indul az első és az utolsó sikló Bergamóban?

Az első kocsi 7 körül szokott indulni (előtte vagy utána 1-2 perccel) míg az utolsó sikló hajnali 1 körül indul Bergamóban.

A bergamói sikló története

Mint ahogy látni fogod, ez nem egy újkeletű jármű a városban.
1887-ben döntöttek úgy, hogy szükséges egy ilyen első látásra furcsa szerzetet megépíteni Bergamo modernebb városrésze és a középkori felsőváros között.
A tervezést egy Emilian Alessandro Ferretti nevű mérnökre bízták, így abban az évben szeptember 20-án már el is indult az elő járat a velencei várfalon át.

A sikló Bergamóban: Ferretti
Emléktábla a siklónál


Nyilván a 133 év alatt már többször felújították az épületeket és a kocsikat is, a legutolsó felújítás 1988-ban történt.
Ezeket a ma is látható érdekes kinézetű panoráma kocsikat 1963-ban és 1964-ben szerezték be.
Egy kocsiba 50 ember fér.

Érdekessége a Bergamói siklónak, hogy a két irány hossza nem azonos. Az egyik 234 méter, a másik pedig 240 méter hosszú.

A bergamói sikló ma

Évente már több, mint 2 millió utast szállít ezen a 240 méteres szakaszon.
Maga a felsőváros nincs olyan vészes magasságban, mindössze 84 méterrel van az új városrész felett.

bergamo

A kép a sikló alsóvárosi oldalán készült. Éppen nem narancssárga a sikló, hanem ezüstös színű.

Pálmafák a sikló pályája körül 2021 októberében.

Indul lefelé a sikló Bergamóban.

ÖTLET, ha felmész a siklóval

Bergamo felsővárosában található az a cukrászda, ahol a sztacsatella fagyit kitalálták. Ha szereted a fagyit, mindenképp keresd fel a helyet és egyél egy gombóccal. Azért is érdekes ez, mert az a fagyi amit mi ezen a néven ismerünk, csak nyomokban hasonlít az eredetire.
Itt írok bővebben róla: az eredeti, az igazi stracsatella fagyi
Bergamo látnivalóiról pedig itt írok.

6 gondolatokat “A sikló Bergamóban

  1. Hello,
    Nagyon sok hasznos információ van az oldalon, a jegyekről is írhatnál valamit. 2024. júliustől csak elektronikus jegy használható, a papír alapú jegyek már nem. A chip-on-paper egy elektronikus jegy lenne, valami nfc/rfid-s technológiával? Az ATB oldalán írnak mobilalkalmazásról, ezt remélem nem kötelező használni. A képeken lévő leolvasók nfc-s telefont feltételeznek appal, esetleg bankkártyához hasonló utazási kártyát.
    A tripadvisor-on nem igazán vannak oda az ATB jegyekért (1-2 éves post-ok), kb. bkv-s tapasztalatokat írnak (érvényesíteni is kell, nem elég megvenni, ez nekünk magyaroknak nem lehet újdonság).
    A túrista 24 órás jegy most (2024.aug) 8.5 euro.
    Köszönöm szépen.

      1. Kedves Unikornis,
        Közben vissza is értünk. 24 órás túristajegy 8.5EUR, NFC-s érvényesítésű, elvileg minden utazásnál érvényesíteni kellene. Visszafelé sajna nagy tömeg volt a buszon, alig fértünk fel, így ez kimaradt.
        A közlekedési társaság honlapja szerint van 3 napos is, 14-15EUR körül.
        A felsővárosban van még egy sikló (Funnicolare S. Vigilio), kisebb kocsival, mint a cikkedben lévő Funnicolare. A La Marietta után, a Porta S. Alessandro kapu előtt van az egyik végállomása, a másik fenn a hegyen, a San Vigilio kastélytól kb. 200m-re. Érdemes felmenni, gyönyörű a kilátás a városra a végállomáson lévő kávézó teraszáról.
        A La Marietta (1-es és 1A busz végállomásnál) fagyija tényleg kitűnő, nekem a La Merietta cream, a pisztácia és a körte jött be nagyon. Stracsit nem kóstoltam. Arra kell figyelni, ha valaki tölcsérbe vagy elviteles kehelybe kéri, simán kitessékelik, nem ülhet le se bent, se kint.
        A Citta Alta pékségei szenzációsak, különösen a Forno Mimmo focacciái, simán alázták az éttermi pizzákat. A Nessi is ígértesnek tűnt, de reggel 8-kor még nem volt nyitva, visszafelé meg tele volt vásárlóval, így kihagytuk.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük