Avagy hogyan lesz egy görög templomból barokk katedrális, benne egy szent cipőjével? Siracusa óvárosában, az Ortigia-szigeten áll egy katedrális, amely nemcsak gyönyörű, de maga a történelem díszlete: a Duomo di Siracusa vagyis Siracusa dómja. Ahogy a napsütésben végigsétálsz a Piazza Duomón, egyszer csak ott találod magad egy templom előtt, amely kívülről barokk csipkébe öltözött, belül viszont még mindig görögül suttog. Igen, ez a templom egykoron Athéné otthona volt – a 6. században épült dór templom falai ma is ott állnak, mintha mi sem történt volna. Csak most épp Mária szobrát védik, nem Parthenoszt. Nem véletlenül lett Világörökség!

A történelem meglehetősen zajosan haladt át ezen a helyen. Volt ez már ókori szentély, bizánci keresztény templom, muzulmán mecset, normann bazilika, és végül barokk katedrális.

A mai arculatát a 18. században kapta Andrea Palma építésznek köszönhetően, miután egy pusztító földrengés után újjá kellett álmodni. Az eredmény: magasba törő oszlopok, csipkés homlokzat és szentek szobrai, akik komolyan néznek le rád a barokk égből.
Siracusa dómja, de mi van bent?
Bent tovább folytatódik az időutazás. Az oszlopok nemcsak megvannak, de konkrétan a templom falai belőlük vannak – vastag, időharapta kőóriások, amiket már Cicero is emlegetett. Van egy 12–13. századi márvány keresztelőmedence és Antonello Gagini híres Madonna della Neve szobra is ott áll, fenségesen.
És Szent Lúcia?
Ne feledjük Siracusa védőszentjét, a szűz és vértanú Szent Lúciát sem. A katedrális őrzi csonttöredékeit, fátylát, cipőjét (igen, a cipőjét is), és évente kétszer – május első vasárnapján és december 13-án – ünnepélyesen körbehordozzák az ezüst szobrát a városban. A szobor szívében három bordacsontja is ott lapul, csak hogy teljes legyen a hatás.
Mikor menj, hogyan jutsz oda és meddig maradj?
A Duomo Ortigia központjában, a Piazza Duomón áll – nem lehet nem észrevenni. Mivel Ortigia tele van rejtett érdekességekkel, érdemes erre a városnézésre elmenni.
Siracusa városát könnyen elérheted autóval, vonattal vagy busszal, de ha már itt vagy, Ortigiát gyalog érdemes bejárni.
Szállás szempontjából könnyebb dolgod van mert rengeteg van, de vigyázz arra, hogy legkondisat válassz, különösen ha nyáron mész. Én először szeptember végén jártam itt és elkapott minket valami rettenetes hőhullám. A legmelegebb napon eszünkbe sem jutott a városnézés. Itt hozok tippeket hőhullám esetére.

Mikor van nyitva és mennyibe kerül a belépés?
A katedrális belépődíjas: 2025-ben 2 euró.
Általában reggel 9-től délután 6-ig látogatható – vasárnap misék miatt korlátozottan. (Bővebben itt.)
Szánj rá legalább 45 percet, de ha a történelem érdekel, simán elkalandozol 1–1,5 órát is a falak között. Utána irány egy gelato a téren, mert megérdemled.
Ez nem egy sima templom. Ez A templom. Itt minden kő tud egy történetet – és egyet biztosan el is mesél majd neked.
