Ha csak pár órára érkezel Siracusába, van egy jó hírem: ez az egyik legideálisabb város a „gyors, de ütős” felfedezésekhez. Ha hajóval érkezel, a kikötő szinte a belvárosban van, így nem kell buszozni vagy taxizni – már akkor is Siracusa látnivalóinak közepén vagy, amikor még csak a kávédat kortyolgatod a fedélzeten, de Mit nézz meg Siracusában ha csak pár órád van? Itt hozom az ötleteket:
Ilyen cuki tuktukok várnak majd a kikötő bejáratában:

Mielőtt elcsábulsz ott a helyszínen, és befizetsz ott egy Tuktukos városnézésre, érdemes az árakról előzetesen informálódni akár itt is.
Ha vonattal jössz, az állomás sincs messze, nagyon gyorsan ott leszel Siracusa legszebb részén, az Ortigia-szigeten.
Mennyi időd van Siracusára?
A legtöbb hajó 6–8 órát tölt Siracusában, ami elsőre kevésnek tűnik, de ne aggódj – ha jól osztod be az időt, egy életre szóló élménnyel szállhatsz vissza a fedélzetre. Az alábbi útvonalra elég ennél kevesebb idő is.
Mit nézz meg Siracusában ha csak pár órád van?
Ortigia-sziget – az óváros szíve
A kikötőtől gyalog pár perc séta, és máris az UNESCO világörökségi helyszínek egyikében bolyonghatsz. Ortigia egy gyöngyszem. Szűk utcák, barokk paloták, tengerre nyíló kilátások. Séta közben egy friss cannolo vagy egy granita is lecsúszhat, csak hogy teljes legyen a szicíliai élmény.

Duomo di Siracusa
Ez a különleges katedrális egy egykori görög templomra épült, és kívül-belül lenyűgöző. Ha csak egy épületbe mész be, ez legyen az. Bővebben: Siracusa dómja.
Vele szemben a téren több cukrászda, étterem és kávézó is van. Bármelyikbe ülsz be, jó lesz. Nem vészesen túlárazottak, és jókat adnak.

Aretúza-forrás – mítosz és papírusz növény
Ez egy természetes édesvízi forrás közvetlenül a tengerparton. A legenda szerint itt alakult át a nimfa vízfolyássá, hogy meneküljön szerelme elől.
Mit nézz meg Siracusában ha csak pár órád van és még pihenni is akarsz? Például a forrás mellett van sok pad, ahonnan a tengert is csodálhatod és a forrást is. 🙂

Fontana di Diana – ha időd engedi
A Piazza Archimedén álló szökőkút nemcsak látványos, hanem jó kiindulópont egy kis bolyongáshoz. Ha még van 20 szabad perced, érdemes erre is rákanyarodni. Mellőle indul a Hop-on, hop-off busz is. Arról itt írunk bővebben, érdemes-e kipróbálni. (Igen)

Apolló-templom
A szirakúzai Apolló-templom (Tempio di Apollo) nemcsak Szicília, hanem egész Olaszország egyik legrégebbi dór stílusú temploma – Kr. e. 6. században épült, és máig lenyűgöző látványt nyújt Ortigia szigetén, közvetlenül a város szívében. A templom a napisten Apollónak volt szentelve, és különleges szerepet töltött be a görög kori Siracusában: valószínűleg itt zajlottak vallási ünnepségek és áldozatok, amelyek Apolló védelmét hivatottak biztosítani a város számára. Az évszázadok során azonban a templom sorsa meglehetősen kalandos volt: bizánci templommá, majd mecsetté, később normann templommá, végül pedig katonai barakká alakították. Ma a romok mellett sétálva jól láthatók az egykori oszlopok, az alapfalak, és a bejárat lépcsőinek maradványai, amelyek szinte suttogják az elmúlt évszázadok történeteit. Az Apolló-templom remek kiindulópont Siracusa felfedezéséhez – ráadásul egy kávéval a kézben, mivel közvetlen mellette kávézók sorakoznak. (Némelyik rettentően túlárazott!)

Római mosoda
Siracusában, az ókori római városrész egyik legérdekesebb, mégis kevéssé ismert maradványa a római mosoda. Ez a különleges létesítmény a város keleti részén található a Lungomare-n és bepillantást enged abba, hogyan mostak ruhát a római időkben – meglehetősen különös módszerekkel. A ruhákat itt nemcsak vízzel tisztították, hanem állati vizeletet is használtak, mivel az ammónia erős tisztító hatással bírt. A munkát főként rabszolgák végezték, akik szó szerint taposták a ruhát a kőmedencékben. A siracusai mosoda azért különleges, mert ez az egyik legjobban fennmaradt példája a római kori ipari létesítményeknek Szicíliában, és egészen közel hozza az ókori hétköznapokat – szaghatás nélkül, szerencsére.

Katakombák
A katakombák a város felszíne alatti rejtett világba vezetnek, ahol az ókeresztény múlt nyomai különösen jól megőrződtek. Ezek a föld alatti temetkezési helyek – különösen a San Giovanni katakombái – a Kr. u. 4. századból származnak, és a római kori vízvezetékek nyomvonalát kihasználva alakították ki őket. Hatalmas, labirintusszerű folyosórendszerré nőtték ki magukat, ahol sírkamrák, családi sírboltok, sőt egy föld alatti bazilika is található. A falakon ma is láthatók keresztény szimbólumok, például halak, galambok vagy a Kr. e. 1. század végi kereszt szimbólumai. A hely különösen misztikus hangulatot áraszt, és a legenda szerint Szent Pál is prédikált itt, amikor Siracusában tartózkodott. A katakombák így nemcsak történelmi, hanem spirituális jelentőséggel is bírnak – igazi időutazás a föld alatt.
Hol egyél gyorsan, jót Siracusában?
- Caseificio Borderi (a piac mellett): brutális szendvicsek – 15 perc sorban állás, 5 perc alatt elfelejted, mi az az éhség.
- Fratelli Burgio: gyors, helyi finomságok – ideális, ha vinnél is valamit a hajóra.
Útvonaljavaslat 4 órára Siracusában
Kikötő → Ortigia →Apolló-templom → Duomo → Diana-szökőkút → Aretúza-forrás → Római mosoda → Jacht kikötő → Igazi szicíliai ebéd → vissza a hajóra
Extra tipp:
Érdemes egy ilyen hajózásra befizetni mert nagyon szépek a barlangok és Siracusa is a tengerről.

Ha szervezett túrával mész, az is klassz, de ha szeretsz a saját tempódban haladni, Siracusa pont ideális gyalogos felfedezésre – nem fogsz eltévedni.
Siracusa környékén mit lehet megnézni?
Siracusától könnyed autóútra több olyan szép hely is található, amelyek együtt a szicíliai élmény igazi esszenciáját adják.
A szicíliai barokk gyöngyszemei például Noto, Scicli és Modica is közel vannak.
Noto elegáns és királyi, homokszínű homlokzatai a délutáni napfényben aranyként ragyognak, míg Scicli egy bájos, szinte eldugott völgyváros, ahol a templomok és paloták a sziklák alá simulva bújnak meg – mintha egy barokk filmforgatás kellős közepén járnánk.
Avola kevésbé ismert, de annál autentikusabb: ez egy főleg olaszok által látogatott nyaralóhely, ráadásul itt meg is kóstolhatjátok a híres Nero d’Avola bort, amely innen származik.
Ha a természet hívogat, a Plemmirio Tengeri Rezervátum kristálytiszta öblei és a Cavagrande del Cassibile lenyűgöző szurdokvölgye valódi paradicsom. Végül, de nem utolsósorban érdemes egy napot szánni a pezsgő Catania felfedezésére is: a város fekete lávakövekből épült barokk központja, a piacok nyüzsgése, valamint az Etna közelsége miatt egészen egyedi hangulatot áraszt. Siracusa környékén minden sarkon történelem, természet és ínycsiklandó gasztronómia vár – ráadásul egy karnyújtásnyira.