Ki volt Vittorio Emanuele? 

Vittorio Emanuele

Ki volt Vittorio Emanuele? Sétálsz Olaszországban, és minden városban ott van: Corso Vittorio EmanuelePiazza Vittorio EmanueleGalleria Vittorio Emanuele, mintha egyetlen név uralta volna az egész országot. És valójában… egy időre tényleg így is volt. Na de ki volt ez a rejtélyes Vittorio Emanuele, akiről még a szicíliai barokk városok főutcáit is elnevezték?

Vittorio Emanuele II – az „egyesítő király”

Ő volt az első egységes Olaszország királya 1861-től egészen 1878-as haláláig. Korábban a Szárd–Piemonti Királyság uralkodója volt (a mai északnyugati Olaszország egy része), de aztán jött a nagy olasz risorgimento (az egyesítés mozgalma), és ő lett az első uralkodó az új Olasz Királyság élén.

Mit csinált pontosan?

A válasz: jó időben volt jó helyen, de kellett hozzá egy Giuseppe Garibaldi is. A karizmatikus forradalmár, Garibaldi csapatai (az úgynevezett „ezrek”) végigsöpörtek Dél-Olaszországon, és amikor sikerrel jártak, a hódításokat nem maguknak tartották meg, hanem Vittorio Emanuelének ajánlották fel. Így 1861. március 17-én megszületett az egységes Olaszország, és a trónra Vittorio Emanuele II ült.

Feleség? Család?

Első felesége a szárd Mária Adelheid volt, akitől nyolc gyermeke született, köztük a későbbi III. Umberto is. De amikor Adelheid meghalt, jött Rosa Vercellana, egy alacsony sorból származó hölgy, akit a király olyan szenvedélyesen szeretett, hogy titokban feleségül is vette – de sosem lett hivatalos királyné, mert a nemesi udvar ezt nem nézte jó szemmel. Róza mégis mindvégig mellette maradt.

Vittorio Emanuele
Vittorio Emanuelle

Érdekességek róla:

  • Imádta a bajuszát – az ikonikus, felfelé kunkorodó bajusza miatt ma is könnyen felismerhető.
  • Legendásan jó viszonyt ápolt Garibaldival – bár volt köztük néhány heves vita, mindig megtalálták a közös nevezőt.
  • A római Vittorio Emanuele-emlékmű (Altare della Patria) az ő tiszteletére épült. Sokan csak „esküvői tortának” hívják a monumentális, fehér márványépületet.
  • Halála után a Pantheonban temették el, ami korábban csak művészeknek és római császároknak járt – nem semmi társaság!

Miért van minden róla elnevezve?

Mert ő testesíti meg az olasz egység eszményét, egy ország álmát, ami évszázadok széttagoltsága után végre egy lett. A városok – és persze a politikai propaganda – ezzel is emlékeztetni akarták az embereket arra, hogy „egy király, egy haza”.
Forrás.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük