A görögök nemcsak városokat, amfiteátrumokat és olívafákat hoztak Dél-Olaszországba, hanem zseniális elméket is. Komolyan, ha ma egy osztályteremben vagy TEDx előadáson hallasz valamit a világ működéséről, jó eséllyel valamelyik dél-olasz görög gondolkodó dobta be először az ötletet – mégpedig itt, Dél-Itáliában. De kik voltak Dél-Olaszország híres görögjei?
Itt olvashatsz arról, Mit kerestek a görögök Szicíliában?
Püthagorasz – a háromszögek rocksztárja
A legismertebb arc mind közül: Püthagorasz. Ő volt az, aki nemcsak matekot tanított, hanem kvázi egy szektát is alapított, ahol a bab mind tiltólistán volt, viszont a csend és a számok szentek voltak.
És hol élt, hol tanított? Nem máshol, mint Krotonban (ma Crotone, Calabria partjainál). Ott hozta létre a híres Püthagoreus iskolát, ahol azt vallották, hogy „minden számokból áll” – és ez még az internet előtt volt!
Aztán persze jött a politika, egy kis forradalom, és a dolog nem lett hosszú távon fenntartható, de Püthagorasz nevét azóta is minden matekórán felidézik. (A tételét pedig vagy imádják, vagy utálják – attól függ, ki hányast kapott belőle.)
Empedoklész – a négy elem mágusa
Ő Szicíliában, Agrigentóban élt, és ha lehet hinni a legendáknak, egyszerűen csak beleugrott az Etnába, mert azt hitte, ő isten. Előtte viszont kitalálta, hogy minden dolog négy elemből áll: földből, vízből, levegőből és tűzből. És hogy ezek keveredéséből jön létre minden.
Tehát ha legközelebb azon gondolkodsz, hogy miért ilyen fura ízű a tenger – Empedoklésznek valószínűleg lenne rá válasza.
Egyébként van egy róla elnevezett város Szicíliában: Porto Empedocle néven, ahol egy szuper pizzéria is van.
Archimédész – a fürdőző zseni (kis csalással)
Bár Szürakusza (Siracusa) városa ma már Szicíliához tartozik, Archimédész neve nem maradhat ki. A legenda szerint épp fürdött, amikor rájött a víz kiszorításának elvére, és meztelenül futott végig a városon, azt kiabálva: „Heuréka!”
Ő nemcsak tudós volt, hanem feltaláló, hadmérnök, matematikus és fizikus is – a világ egyik legnagyobb elméje. És mindezt Szicíliában csinálta, jóval a rómaiak előtt.
Epikharmosz – a görög stand-up ősatyja
Azt tudtad, hogy a komédia is virágzott Szicíliában? Epikharmosz, aki szintén Siracusából származott, az egyik első komédiaszerző volt. Ma már kevesen olvasnak tőle bármit, de a poén, mint műfaj sokat köszönhet neki. Ha valaha nevettél egy jó kis színházi jeleneten – na, az ősi verzióját valószínűleg ő írta.
Dél-Olaszország híres görögjei
1. Püthagorasz (Kr. e. 570–495) Kroton (ma Crotone, Calabria)
A híres matematikus és filozófus, aki megalapította a püthagoreus iskolát Dél-Olaszországban. A „pitagorasz-tétel” atyja, de vallási és etikai tanokat is tanított.
2. Empedoklész (Kr. e. 490–430 körül) Akragasz (ma Agrigento, Szicília)
Filozófus, költő, orvos, és természetbúvár. Az „elemek elméletének” kidolgozója: szerinte minden a tűz, víz, föld és levegő négy alapelemből áll.
3. Archimédész (Kr. e. 287–212) Szürakuszai (Siracusa, Szicília)
Bár valószínűleg nem teljesen „görög gyarmatosító”, hanem szicíliai görög volt, ő a legnagyobb ókori tudósok egyike. Hidrosztatika, mechanika, geometria – és persze a legendás „Eureka!”
4. Epikarmosz (Kr. e. 540–450 körül) Szürakuszai volt
Az egyik legkorábbi görög drámaíró, aki a komédia műfajának egyik megteremtője volt. Ő is Magna Graecia területén alkotott.
5. Tímaiosz (Kr. e. 356–260 körül) Tauromenion (Taormina)
Görög történetíró, akinek műveiből merített például Platon is. Szicília történelmét írta meg 38 kötetben (!), sajnos ezek ma már csak töredékesen maradtak fenn.
6. Filolaosz (Kroton)
Püthagorasz tanítványa, ő az elsők között beszélt egy középpont körül keringő Földről – vagyis az első heliocentrikus elméletek egyikének szerzője!
7. Alkmaión (Kroton)
A püthagoreus iskolához tartozó orvos és filozófus, aki az agyat nevezte meg a gondolkodás központjaként – ebben megelőzte Hippokratészt is.
8. Theokritosz (Kr. e. 300 körül) Szürakuszai volt valószínűleg
A bukolikus (pásztori) költészet atyja, gyakran társítják Szicíliával, mivel műveiben gyakran szerepelnek szicíliai tájak és témák.
Mit jelent ez ma?
Dél-Olaszország és Szicília nem csak történelmi díszlet, hanem a nyugati kultúra egyik bölcsője. Itt tanítottak azok, akik miatt ma egyáltalán iskolába járunk, vitázunk, kérdezünk, gondolkodunk.
És legyünk őszinték: Püthagorasz és Archimédész jobban megérdemelnének egy Instagram-profilt, mint sok influencer. Csak nem volt térerő az időszámítás előtti 500-ban.
H beszélsz angolul, érdemes ezt a videót is megnézni.