Siracusa katakombái – Ahol a múlt szó szerint a föld alá kúszik

Siracusa katakombái

Na jó, bevallom: amikor először hallottam róla, hogy Siracusában római kori katakombák is vannak, egy kicsit meglepődtem. Nekem valahogy mindig Róma ugrik be a föld alatti temetkezés kapcsán, nem pedig ez az aranyfényben fürdő szicíliai város, ahol narancsillatot sodor a tengerparti szellő. Aztán megláttam Siracusa katakombái és onnantól nem volt kérdés: ezt látni kell.

Hol vannak Siracusa katakombái?

A katakombák Siracusa újvárosi részén, a Neapolis park közelében találhatók, szóval simán beiktathatod, ha már úgyis a görög színház, a római amfiteátrum vagy Dionüszosz füle után bolyongsz valahol a melegben és egy kis árnyékra vágysz. 

Hol van a bejárat?

A bejárat a San Giovanni bazilika romjai mögött található, és csak vezetett túrával látogatható – de ne aggódj, nem egy agyonfegyelmezett, 50 fős turistabuszos élmény lesz, hanem tényleg érdekes, emberléptékű séta a múltban. A vezetések 15-30 percenként indulnak. Hogy tudd, mire számíts, nézd meg ezt a videót:

Videó – Siracusa katakombái

Miért érdekes?

Mert ez nem egy sima föld alatti temető. Ez a világ egyik legnagyobb keresztény katakombarendszere, több mint 10 000 sírhellyel, és nagyjából 23 000 négyzetméteren kanyarog a föld alatt. A harmadik században kezdték kialakítani, amikor a kereszténység még nem volt olyan menő, mint manapság, és a hívők jobb szerettek titokban maradni. A katakombákban látni lehet apszisokat, szarkofágokat, freskók nyomait és egy olyan térképszerű szerkezetet, ami egész város benyomását kelti. Néhol kis kápolnaszerű helyiségek, máshol hosszú, szűk folyosók várnak, és ha egy pillanatra elcsendesedsz, tényleg hallani véled a múltat mocorogni a kövek között. (Vagy a vezető zseblámpáját.)

Mikor és hogyan?

A katakombák csak vezetett túrával látogathatók, napi több alkalommal indulnak túrák, általában délelőtt 10-től délután 4-ig, de érdemes ránézni az aktuális nyitvatartásra (és nem árt előre foglalni sem, főleg szezonban). A túra kb. 40-50 perc, és az egész élményre szánj legalább másfél órát, mert a San Giovanni bazilika romjai is igazán megérnek egy kis időt.

Neapolisz

Mi van a környéken?

A környék sem utolsó: pár perc séta a híres Neapolis Régészeti Park, ott van a már említett görög színház, a Latomia del Paradiso és a Dionüszosz füle. Aki bírja még szusszal, akár kombinálhatja a napot úgy, hogy délelőtt katakomba, délután színház, este pedig egy Aperol a Lungomare mentén. Szicíliai kultúrtrip kipipálva.

Szállástipp Ortigia felfedezéséhez

Ha szeretnél reggelente kávéval a kezedben tengeri kilátással ébredni, ajánlom az Appartamento Maniacet – csak pár lépésnyire van innen, és igazi gyöngyszem. Tényleg az!

Siracusa katakombái

Összefoglalva

Ha eleged van a napozásból, és megnéznél valami olyat, amit nem találsz meg minden második olasz városban, akkor irány Siracusa katakombái. Árnyékos, misztikus, kicsit hűvös (szó szerint is), és garantáltan nem csak poros csontokkal fogsz találkozni – hanem a történelem egy egész szeletkéjével

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük