Ortigia-sziget látnivalói: Siracusa történelmi lelke

Ortigia-sziget

Ha azt mondom: Szicília, te azt mondod: Etna, arancini, meg Taormina. Pedig van egy kis sziget, ami ott lebzsel Siracusa mellett, és simán elrabolja a szíved. Ortigia – vagy ahogy az olaszok mondják, Ortigiaaa, hangsúlyosan, szeretettel – nem más, mint az a hely, ahol a történelem és a jégkrém kéz a kézben sétál. De mik Ortigia-sziget látnivalói?

Ortigia-sziget

Hogyan jutsz el Ortigiára?

Ortigia tulajdonképpen Siracusa közvetlen része, a szárazfölddel egy híd (sőt, kettő!) köti össze. Ha autóval jössz, tudd: az óváros szinte teljes egészében ZTL (korlátozott forgalmú övezet), szóval nem fogsz ott szlalomozni. A legjobb, ha a híd környékén, vagy kicsit távolabb parkolsz, és gyalog mész tovább – hidd el, megéri, Ortigia az a hely, amit gyalog kell felfedezni.

Busz is van (Siracusa tömegközlekedése nem a legrosszabb), de ha lehet, válaszd a gyaloglást. A sziget kicsi, de minden sarkon más világba csöppensz.

Ortigia-sziget

Vonattal: Siracusa állomása egy kellemes sétányira található Ortigiától. Ez az állomás közvetlenül Cataniával, Messinával, közben Taorminával és Letojannival is össze van kötve, de ha a reptérre mennél vagy onnan jönnél, akkor is ez a vonalad.

Mik Ortigia látnivalói?

Ortigia nem csak egy kis sziget, hanem egy időutazás:

Siracusa dómja

Siracusa és a világ egyik legszebb temploma

Az Ortigia szívében álló Dóm, hivatalos nevén Duomo di Siracusa, az egyik legelbűvölőbb templom, amit valaha láthatsz – és nem csak a lenyűgöző barokk homlokzata miatt. Ami igazán különlegessé teszi, az az, hogy a templom egy ősi görög dór templom – az i. e. 5. században épült Athéné szentély – falait használja fel. Ha bemész, még mindig látszanak a masszív dór oszlopok, amelyeket a keresztény építészet mesterien beolvasztott az új szentélybe. Egyetlen helyen sem érződik ennyire kézzelfoghatóan, hogyan rakódtak egymásra a szicíliai történelmi rétegek. A templom belülről is egyszerre lenyűgözően egyszerű és fenséges, és ha szerencséd van, orgonaszó is kíséri a látogatásod. A tér, ahol áll, maga is lélegzetelállító – különösen este, amikor a dóm arany fényei beragyogják a környező palotákat.

Siracusai Dóm tér, Ortigia-sziget

Dóm tér (Piazza Duomo)

Piazza Duomo, vagyis az ortigiai Dóm tér, Szicília egyik legelbűvölőbb tere – és ez nem túlzás, ez tény. A tér enyhén ívelt formája olyan hatást kelt, mintha egy hatalmas szabadtéri színházban lennél, ahol a barokk paloták és a méltóságteljes Dóm játsszák a főszerepet.
Közelében van ez a szuper szállás. Ajánlom!
Nappal hófehér kövei vakítóan verik vissza a napfényt, este pedig meleg sárgás fénybe borul az egész tér, és olyan a hangulata, mint egy mediterrán film díszleteinek. Itt található a már említett Duomo di Siracusa, mellette pedig a Palazzo Beneventano del Bosco és az Érseki Palota, valamint a Szent Lúcia-templom (Chiesa di Santa Lucia alla Badia), ahol Caravaggio híres festménye is látható. A tér ideális hely egy aperitivohoz vagy egy esti vacsorához – csak foglalj időben, mert a kilátásra mindenki vadászik. Ha Ortigián csak egy helyet látsz, ez legyen az.
A Dómot egy ősi athéni templomra építették, és ha figyelsz, a dór oszlopokat még most is láthatod a falban. Ez az a templom, amit nem lehet csak úgy „meh”-felkiáltással elhagyni.

Aretúza forrása

Aretusa-forrás (Fonte Aretheusa)

 Ortigia nyugati partján egy különös kis tavacska bújik meg, amit a legtöbb turista csak fényképez, de nem ért. Ez a Fonte Aretusa, ahol papirusznövények nőnek (igen, papirusz! Európában ez elég ritkaság), és egy görög mítosz szerint Aretusa nimfa itt változott forrássá.
A történet szerint Aretusa egy vízi nimfa volt, aki békésen fürdőzött az erdőben, amikor Alpheiosz, a folyóisten meglátta és rögtön beleszeretett. Csakhogy Alpheiosz nem kérdezett, csak üldözött – így Aretusa menekülni kezdett, és végül Artemisz istennő segítségével Ortigiában forrássá változott, hogy megmeneküljön. A csavar? Alpheiosz annyira kitartó volt, hogy saját folyómedrét a tenger alatt is átkanyarította, csak hogy újra egyesülhessen Aretusával. (Nem épp egészséges kapcsolat, de a romantikus lelkeknek talán tetszik.)

A legenda ma is él: a forrás vizét sokáig valóban édesvízűnek tartották, hiába van pár méterre a tengertől. Ha ott jársz, nézd meg a papiruszt és a vízben úszkáló kacsákat, aztán gondolj arra, hogy pár ezer éve itt még istenek rohangáltak nimfák után.

Római mosoda az alagsorban

Római mosoda

Ortigia egyik legkülönlegesebb és legkevésbé ismert helyszíne a római kori mosoda – vagy ahogy a helyiek hívják, a lavatoio romano. Ez a több mint kétezer éves, föld alá süllyesztett mosóhely valószínűleg az ókori Siracusa mindennapi életének egyik fontos színtere volt, ahol asszonyok gyűltek össze, hogy vizet merítsenek és ruhát mossanak a természetes forrásokból táplált medencékben. A hely különlegessége, hogy évszázadokon át használták – még az arab időkben is! Ma egy hangulatos kis étterem, a Spizzica al Vecchio Lavatoio alagsorában található, és ha ott vacsorázol, le is mehetsz megnézni a megmaradt kőmedencéket. Egy furcsa, de izgalmas időutazás, ahol evés közben a római vízvezetékek és a középkori mosás hangulata keveredik a szicíliai konyha illataival.

Lungomare Ortigia körül

Castello Maniace – az erődítmény a sziget csúcsán

 A Siracusa déli csücskében, az Ortigia-félsziget végén álló Castello Maniace egy igazi időutazás a középkorba – ráadásul tengerre néző kilátással! Az erődítményt II. Frigyes, a német-római császár építtette a 13. században, hogy megvédje a várost a tengeri támadásoktól, és nevében egy bizonyos Giorgio Maniace bizánci tábornok előtt tiszteleg, aki már korábban is próbálkozott a város megerősítésével. A masszív falak és a szélfútta udvarok között sétálva könnyen elképzelhetjük a középkori katonák életét – bár valószínűleg nekik nem volt ilyen jó kilátásuk a Jón-tengerre. A kastély belépődíjas, de cserébe lenyűgöző panorámát és egy kis hűvöst is kapunk a forró szicíliai nap elől, így akár egy nyári délutánon is érdemes benézni ide.

Ilyet vegyél mert nagyon finom!

Piac (Mercato di Ortigia)

Mercato di Ortigia, vagyis az ortigiai halpiac igazi érzékszervi hullámvasút – és ez most nem költői túlzás. Reggelente életre kelnek a standok, a halárusok pedig szinte operába illő hangerővel kínálják a friss zsákmányt: kardhalat, polipot, garnélát és mindenféle tengeri csodát, amit aznap hajnalban fogtak. A halakon túl ott sorakoznak a színes fűszerek, sajtok, szárított paradicsomok és illatos citrusfélék is – igazi szicíliai kincsek. Ha szeretsz főzni, vagy csak úgy jár a szemed a különleges finomságokra, itt garantáltan elcsábulsz. Ráadásul a piac mellett több kis street food hely is van, ahol akár helyben is megkóstolhatod, amit az előbb még a jégen láttál. A legjobb, ha délelőtt mész, mert dél körül már pakolnak – és a legjobb falatok is gyorsan elfogynak.

Apolló temploma

Apolló templom

Az Apolló temploma (Tempio di Apollo) Ortigia egyik legfontosabb történelmi emléke – és egyben az egyik legrégebbi dór stílusú templom egész Szicíliában. Már Kr. e. 6. században állt itt, és bár ma már csak néhány oszlop és kőalapzat maradt belőle, még így is lenyűgöző, ahogy ott magasodik a városkapu közelében, mintha csak üdvözölne érkezéskor. A templom évszázadokon át sokféle szerepet betöltött: volt bizánci templom, muszlim mecset, keresztény templom és még kaszárnya is. A kövek szinte mesélnek, ha van türelmed hallgatni – vagy legalább néhány percet csendben eltölteni itt. Különösen szép reggel, amikor a fény épp oldalról világítja meg az oszlopokat.

Ortigia-sziget strandja

Tengerparti sétány

Lungomare di Levante Ortigia keleti oldalán fut végig, és egyike azoknak a helyeknek, ahol az ember szinte kötelezően beleszeret Siracusába. Ez a tengerparti sétány fantasztikus kilátást nyújt a Jón-tengerre, a távolban néha még Etna füstölgő csúcsa is látható, ha az idő épp kegyes. A kőfalon végigsétálva balra a tenger, jobbra az óváros barokk épületei kísérnek – közben pedig a sós tengeri szellő és a sirályok hangja biztosítják az aláfestő zenét. Reggel remek kávézós helyek nyílnak a sétány közelében, napközben pedig pár kis strandocskához is le lehet menni egy gyors csobbanásra. A legszebb viszont este: naplementekor narancsszínbe borul minden, és hirtelen úgy tűnik, hogy az élet lelassul – csak te vagy, a tenger, és Ortigia időtlen szépsége.

Jachtkikötő

Ortigia szigetétől nyugatra, közvetlenül a híd lábánál található Siracusa elegáns jachtkikötője, a Marina Yachting – ami nemcsak a luxushajók kedvenc állomása, hanem a romantikus séták egyik legjobb kiindulópontja is. A kikötőben hófehér jachtok ringatóznak a vízen, a háttérben pedig Ortigia barokk házai és kupolái sejlenek fel – ez az a látvány, amit még a legedzettebb utazók is előkapnak az Instára. A parti sétányon több bár és étterem is vár, ahol kávé vagy aperol spritz mellett figyelheted, ahogy a nap lemegy a hajók árbocai mögött. Ha pedig reggel érkezel, még elcsípheted, ahogy a halászok visszatérnek a friss zsákmánnyal – ez a kikötő ugyanis nemcsak a turistáké, hanem a helyieké is.

Macska egy bolt bejáratában

Ortigia-sziget érdekességei, amiket nem mondanak az útikönyvek

  • Ortigiában még a macskák is stílusosak. Komolyan. Találsz olyanokat, akik a templomlépcsőn pózolnak, mintha ők lennének az idegenvezetők.
  • Ha szeretsz naplementét nézni, a Lungomare di Ponente a legjobb hely rá – a nap lebukik, és minden narancssárgába borul.
  • Éjjel is biztonságos, és tele van élettel – vacsora után még órákig sétálhatsz.

Hol aludjunk Ortigiában? – Három szuper szállás, háromféle stílusban

1. Nagyon ajánlom ez a szállást. Szuper helyen van és a kilátása … imádni fogod! Jó lesz majd visszaemlékezni rá, nekünk is az volt 🙂

2. Ha szereted a régi idők hangulatát, de nem vágysz csigalépcsős kastélyra, a Hotel Gutkowski neked való. Két régi halászépületből lett modern butikhotel, csodás kilátással a tengerre. A szobák letisztultak, napfényesek, sok természetes anyaggal, és van tetőterasza is, ahol reggelizni lehet.

3. Ortigia Bed and Breakfast – Közvetlen, olcsó, otthonos. Ez a B&B egy családi üzemeltetésű szálláshely, pár perc sétára a Dómtértől. A szobák egyszerűek, de tiszták, a reggeli finom (igazi croissant, nem gumis péksüti), és a házigazda olyan lelkes, hogy még a tengerparti titkos helyeket is megmutatja, ha rákérdezel.

Hol egyél? – Avagy ne csak pizzán élj!

1. Osteria da Mariano – Tökéletes választás, ha autentikus szicíliai ízekre vágysz egy családias helyen. A tészta friss, a bor házi, és az adagok… hát, az olasz nagymamákra emlékeztetnek.

2. Fratelli Burgio (a halpiac mellett) – Nem csak szendvicsek, hanem gasztronómiai műremekek. A hús, a sajt, a pestók – mindenből a legjobbat rakják össze egy műanyag tálcára, amit aztán úgy eszel, mint a világ legfinomabb ebédjét. Ez Ortigia-sziget egyik titka. 🙂

3. Trattoria La Foglia – Vegetáriánusok és nem vegetáriánusok egyaránt imádni fogják. A menü szezonális, a zöldségek frissek, a kiszolgálás mosolygós.


Ha csak egyetlen napod van Siracusában, azt Ortigia-sziget területén töltsd – mert ez nem csak egy városrész, hanem egy világ. Egy világ, ahol a múlt nem poros, hanem illatos, mint egy narancsvirágos szicíliai tavasz.

Egy gondolat a “Ortigia-sziget látnivalói: Siracusa történelmi lelke

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük